MARS logo

        MARS Polska

O nas >

Społeczna odpowiedzialność

Chęć pozytywnego wpływu na nasze środowisko oraz społeczności lokalne ma kluczowe znaczenie dla sposobu, w jaki prowadzimy działalność w MARS – dotyczy to naszych produktów, codziennego sposobu prowadzenia biznesu, jak i podejmowanych inicjatyw społecznych. Jako firma działająca na całym świecie, możemy pomagać z rozwiązywaniu globalnych problemów społecznych, ekonomicznych, czy ekologicznych i osiągać długofalowe efekty w budowaniu zrównoważonego rozwoju.

Nasze działania w zakresie odpowiedzialności społecznej biznesu skupiamy głównie w miejscach, w których działają nasze fabryki – wiemy, że tam nasza pomoc i wsparcie dla lokalnych społeczności są najbardziej potrzebne.

Ekologia

Produkty z polskich fabryk Mars trafiają na ponad 30 rynków na świecie. Wyróżnia nas nie tylko skala produkcji, ale przede wszystkim innowacyjność i przyjazna środowisku eksploatacja fabryk. W zmodernizowanych i nowopowstałych budynkach w kompleksie w Sochaczewie zastosowaliśmy wiele rozwiązań przyjaznych środowisku, takich jak energooszczędne maszyny produkcyjne (tzw. konsze i retorty), oświetlenie LED, niskoemisyjna konstrukcja, odzysk ciepła czy zastosowanie wody deszczowej do spłukiwania toalet. Po za tym, obecnie w ogóle nie wywozimy już odpadów na wysypisko, przetwarzając je na miejscu w 100%. W ramach aktywnej polityki proekologicznej w polskim oddziale Mars realizujemy założenia globalnego projektu „Program Zrównoważonego Rozwoju w Jednym Pokoleniu” (tzw. SIG – z ang. Sustainable in Generation), który jest wyrazem troski o przyszłe pokolenia. Na projekt składają się różnorodne inicjatyw, od badań naukowych po programy szkoleniowe dla lokalnych producentów surowców kluczowych z punktu widzenia Mars, np. kakao, oleju palmowego czy ryżu. Nasze zobowiązania zakładają na przykład, że do 2020r. Mars będzie kupował kakao jedynie z certyfikowanych źródeł.

Promocja zdrowia

W Mars Polska jesteśmy nie tylko ekspertami od jakości i bezpieczeństwa żywności, ale także promujemy aktywny styl życia i przeciwdziałamy otyłości, szczególnie wśród najmłodszych. Mars był jedną z pierwszych firm, które wprowadziły, obowiązkowe obecnie oznaczenie GDA, aby konsumenci wiedzieli ile kalorii zawierają ich posiłki, szczególnie przekąski i jak włączyć je do bilansowej diety.

Mars Polska aktywnie działa na rzecz promocji zdrowego trybu życia. Począwszy od 1993 r. wspieramy każdego roku liczne lokalne imprezy sportowe. Organizujemy Biegi Młodych Olimpijczyków. Jest to cykliczna impreza współorganizowana i wspierana przez Mars Polska od 1994 roku. W zawodach startuje zwykle ok. 3 000 uczestników, w tym młodzież z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną z całego Mazowsza. To właśnie na tej imprezie rozwijał swoje sportowe pasje mistrz olimpijski w jeździe szybkiej na łyżwach Zbigniew Bródka.

Promujemy również odpowiedzialne postawy wśród naszych konsumentów. Oprócz przestrzegania określonych wymogów prawnych i regulacyjnych poszczególnych krajów opracowaliśmy Kodeks marketingowy Mars (Mars Marketing Code) zawierający jasne wytyczne dotyczące reklamowania i promowania naszych produktów na całym świecie. Naszym globalnym zobowiązaniem, które udało nam się zrealizować prawie w 100%, jest niekierowanie naszych reklam do dzieci poniżej 12 roku życia. 

 

Działania na rzecz zwierząt

Jako producent karmy dla zwierząt, jesteśmy szczególnie wrażliwi na ich los. Dlatego włączamy się w akcje na rzecz przeciwdziałania bezdomności i promocji odpowiedzialnych zachowań wobec zwierząt. Jesteśmy organizatorami cyklicznej, największej w Polsce akcji bezpłatnych badań zębów i dziąseł u psów w ramach akcji Miesiąc Zdrowych Zębów. Poza tym, współpracownicy Mars Polska wspólnie z markami Pedigree® i Whiskas® regularnie wspierają i zaopatrują w karmę schroniska dla zwierząt. Każdego roku z okazji Światowego Dnia Zwierząt organizujemy też jedną z największych w Polsce akcji charytatywnych, której celem jest napełnienie misek 2 milionami posiłków psów i kotów w polskich schroniskach. Akcja co roku zyskuje wsparcie kilkudziesięciu polskich aktorów, gwiazd muzyki i sportu.Wyróżnienia

Działania z obszaru CSR zrealizowane przez Mars Polska w 2013 r. zostały docenione przez redakcję tygodnika POLITYKA oraz Dziennika Gazety Prawnej. Jesteśmy dumni z odznaczenia Złotym Listkiem POLITYKI i dołączenia nas do wąskiego grona czternastu polskich przedsiębiorstw, które w swoich działaniach kierują się społeczną odpowiedzialnością i zrównoważonym rozwoju ekonomicznym. Po raz szósty wyróżnieni zostaliśmy także w VIII edycji prestiżowego Rankingu Odpowiedzialnych Firm Dziennika Gazety Prawnej prowadzonego pod patronatem Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W 2013r. Mars Polska uplasował się na 31. pozycji spośród blisko 150 ocenianych przedsiębiorstw oraz na 9. miejscu w rankingu Branżowy Lider Odpowiedzialnego Biznesu w kategorii „Dobra konsumpcyjne”.

Globalnie, Mars uzyskał tytuł Najlepszej Prywatnej Firmy w ramach konkursu Ethical Corporation Responsible Business Awards 2013.

Więcej na temat naszego podejścia do zrównoważonego rozwoju dowiesz się z najnowszego raportu „Principles in Action”